ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
Blood Gases - آنالیز گاز خون شریانی ABG
آنالیز گاز خون شریانی (ABG)
اندازه گیری گازهای خونی جهت ارزیابی عملکرد ریه بیمار و تعادل اسید/باز انجام می شود این تست معمولا هنگامی که در فردی علائم بیماری تنفسی تشدید می شود مانند تنگی نفس یا کوتاهی تنفس و نیز در شرایطی مانند آسم یا بیماری انسداد ریوی مزمن (CoPD) در خواست می شود.ممکن است گازهای خونی برای پیگیری درمان بیماری های ریوی و بررسی کارایی اکسیژن درمانی نیز اندازه گیری شوند.
سنجش گازهای خونی برای تعیین عدم تعادل اسید/باز،آنچه که در مواردی مانند نارسایی کلیه، نارسایی قلبی و دیابت پیشرفته و عفونت شدید و مصرف بیش از حد دارو (Overdose) وجود دارد نیز انجام می شود.
تست گاز های خونی گاهی همراه با سایر تستها مانند اکسترولیت ها (برای تعیین اینکه عدم تعادل اکسترولیت وجود دارد یا نه) ، گلوکز (برای بررسی غلظت قند خون) و BUN و کراتینین جهت ارزیابی فعالیت کلیه انجام می شوند.

 تفسیر نتایج تست:
مقادیر نرمال گازهای خونی از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر متغیر است ، همچنین این مقادیر به فاصله محل زندگی فرد از سطح دریا نیز بستگی دارد چرا که در فردی که در منطقه ای بالاتر از سطح دریا زندگی میکند ، میزان اکسیژن خون پایین تر خواهد بود نتایج حاصل از آنالیز گاز های خونی تشخیصی نیستند و باید همراه با نتایج سایر تستها جهت ارزیابس مشکلات کلیوی ، متابولیک و یا تنفسی انجام شود.
نتایج غیر طبیعی هر یک از اجزای گازهای خونی می تواند نشان دهنده یک یا چند مورد زیر باشد.
• عدم دریافت اکسیژن کافی توسط بیمار
• عدم رها سازی دی اکسید کربن به مقدار کافی
• وجود مشکل در عملکرد کلیه
کاهش نسبی میزان اکسیژن (PaO2) بیانگر این موضوع است که بیمار به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند.در حالیکه نتایج در range نرمال به این معنی است که دریافت اکسیژن به میزان کافی انجام می شود .
آنالیز سایر اجزای گازهای خونی (HCO3 ، PaCO2 ، PH) به هم مرتبطند و نتایج باید با هم در نظر گرفته شوند.اگر ترکیب خاصی از نتایج غیر نرمال باشد می تواند نشان دهنده اسیروز یا آلکالوز باشد.که این موارد عبارتند از:
- اسیروز تنفسی که با کاهش PH و افزایش PaCO2 همراه است و ناشی از وقفه تنفسی (عدم دریافت اکسیژن کافی) است.که این حالت می تواند در مواردی مانند پنومونی ، COPD واستفاده بیش از حد از مخدر ها ایجاد شود.
- آلکالوز تنفسی با افزایش PH و کاهش PaCO2 همراه بوده و ناشی از تهویه زیاد در اثر hyperventilation ، درد ، فشار عصبی یا بیماری های خاص ریوی باشد که در تبادل اکسیژن تداخل ایجاد می کنند
- اسیروز متابولیک : با کاهش PH و کاهش HCO3 همراه است که سبب می شود خون جهت فعالیت کلیوی /متابولیک بسیار اسیدی باشد.این حالت در مواردی مانند دیابت ، شوک و نارسایی کلیوی ایجاد می شود.
- آلکالوز متابولیک: با افزایش PH و HCO3 همراه بوده و در هایپوکالمی (کاهش پتاسیم) ، استفراغ مزمن(از دست دادن اسید معده) و افزایش بی کربنات سدیم دیده می شود.
باید توجه داشت که نمونه گیری از شریان ، کمی دردناک تر از ورید است و گاهی کمپرس برای جلوگیری از خونریزی از محل نمونه گیری لازم است.
از خون وریدی نمی توان برای بررسی اکسیژن استفاده کرد چرا که خون وریدی متشکل از خونی است که به قلب برمی گردد و میزان اکسیژن آن کاهش یافته است.

آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir

برچسب ها:آنالیز گاز خون شریانی ABG , تفسیر گاز خون شریانی , تستهای عملکرد ریه , تعادل اسید باز در بدن , نارسایی قلبی نوزادان
آنالیز گاز خون شریانی ABG

آزمایشگاه در اصفهان

آنالیز گاز خون شریانی ABG

آنالیز گاز خون شریانی ABG