ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Calprotectin

کالپروتکتین تستی است که روی مدفوع انجام می شود تا التهاب روده ای مشخص شود التهاب روده با برخی عفونت های باکتریایی و در افراد مبتلا به IBD(بیماری التهابی روده) و نیز شدت بیماری مرتبط می باشد.
در صورت اسهال مداوم خونی یا آبکی می تواند همراه با تستهای دیگری مانند کشت مدفوع برای تشخیص عفونت باکتریایی و تست گلبولهای سفید در مدفوع و یا خون مخفی در مدفوع (OB) بکار می رود.
در صورت مشکوک بودن به التهاب ، سایر تستهای مربوط به التهاب مانند ESR و CRP نیز انجام می شود.
کالپروتکتین ممکن است برای کمک به تشخیص در مواردی که با اندوسکوپی مشکوک به IBD هستیم بکار رود.تشخیص IBD معمولا با اندوسکوپی برای بررسی روده ها و برداشت قسمتی از بافت (بیوپسی) برای ارزیابی التهاب و تغییر در ساختار بافت محرز می شود.این تست غیر تهاجمی است و اگر التهاب وجود نداشته باشد معمولا ضروری نیست.
تست کالپروتکتین برای تمایز IBD و سایر بیماری های غیر التهابی روده بکار می رود .


علائمی که ممکن است در افراد مختلف متغیر باشد عبارتند از:
اسهال خونی و یا آبکی ، درد و کرامپ شکمی ، تب ، کاهش وزن ، خونریزی رکتوم و ضعف.
افزایش کالپروتکتین نشان می دهد که احتمالا در دستگاه گوارش التهاب وجود دارد ولی محل و علت آن را نشان نمی دهد .افزایش کالپروتکتین در IBD دیده می شود ولی در مواردی مانند عفونتهای باکتریایی ، برخی عفونتهای انگلی و سرطان کولورکتال هم دیده می شود و اندوسکوپی برای پیگیری و تشخیص علت التهاب و علائم انجام می شود.
مقادیر کم کالپروتکتین نشان می دهد که علائم احتمالا ناشی از بیماری های غیر التهابی روده مانند سندروم روده تحریک پذیر(IBS) و عفونتهای ویروسی گوارش می باشد.
مقادیر متوسط کالپروتکتین نشان می دهد که کمی التهاب وجود دارد یا اینکه شرایط بیمار بدتر شده و تکرار تست کالپروتکتین که هنوز سطح آن متوسط باشد یا افزایش یافته باشد احتمال ضرورت بررسی بیشتر و اندوسکوپی را مطرح می کند.

 

آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir