ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
بیماری های مقاربتی تهدیدی پنهان

عفونتهایی که از طریق تماس جنسی منتقل می شوند(Sexually transmitted infections)معضلی مهم و فراگیر در بخش های مختلف جهان می باشند.مطابق گزارش WHO بیش از یک میلیون ابتلا به STI هر روز در سرتاسر جهان رخ می دهد.اگر این بیماریها درمان نشوند می توانند به مشکلات جدی و طولانی مدت از جمله ناباروری شوند.در زمان بارداری نیز می توانند سبب مرگ داخل رحمی،تولد زودرس یا آسیب به جنین گردند.علاوه بر این ،این عفونتها می توانند در حین زایمان به نوزاد منتقل شده و سبب عفونتهای شدید در نوزاد شوند.

تشخیص STI چالش برانگیز است.چرا که این بیماریها در بسیاری از موارد بدون علامت هستند و ممکن است وقتی شناسایی شوند که آسیب غیر قابل برگشت ایجاد کردند.امکان عفونت با چند پاتوژن نیز به پیچیدگی تشخیص بیماری می افزاید.بنابراین تستهای آزمایشگاهی نقش مهمی در شناسایی این عفونتها دارند.تشخیص بر مبنای PCR یکی از مهمترین روشها،بویژه در مورد پاتوژنهایی که نمی توان آنها را کشت داد،می باشد.تشخیص بر اساس PCR،امکان شناسایی هر دو عفونت خاموش و آشکار را فراهم می سازد و بنابراین برای تشخیص بیماران علامت دار و غربالگری عمومی هر دو مفید می باشد علاوه بر این بخاطر تکثیر DNA پاتوژن،عفونتهایی که در آنها تعداد پاتوژن کم است نیز به خوبی قابل تشخیص و شناسایی هستند.

غربالگری وسیع جهت STIs بویژه در موارد مبهم بالینی یا موارد بدون علامت مهم است.تکنولوژی ریزآرایه(Microarray) روش ایده آلی برای امکان تشخیص همزمان طیف وسیعی از پاتوژن ها را فراهم می کند که عبارتند از:

کلامیدیا،تراکوماتیس،نایسریا گنوره آ،مایکوپلاسما جنتالیوم،مایکوپلاسما هومینیس،اوره آ پلاسما پاروم،ترپونما پالیدوم،تریکوموناس واژینالیس و ویروسهای هرپس سیمپلکس 1 و 2.

بیماری های مقاربتی تهدیدی پنهان

Chlamidia Trachomatis:کلامیدیا تراکوماتیس

کلامیدیا تراکوماتیس باکتری داخل سلولی بسیار کوچکی است که سروتایپ های مختلفی دارد که سبب بیماری می شوند.سروتایپ های D تا K موجب عفونتهای اوروژینال (ادراری-تناسلی) و یکی از شایع ترین موارد STI را شامل می شود که طبق گزارش WHO سالانه 131 میلیون مورد ابتلای جدید در سرتاسر جهان از آن مشاهده می شود.عفونتها اغلب بدون علامتند ولی می توانند موجب ناباروری شوند.اگر علایم پیشرفت کند سبب epididymitis Urethritis التهاب اپیدیدیمیتیس و التهاب پروستات در مردان و Urethritis ، التهاب سرویکس و adnexitis/Salpingitis در زنان می شوند.

انتقال از طریق مادر موجب عفونت نوزاد همراه با ورم ملتحمه و پنومونی شده و می تواند به مشکلات جدی و طولانی مدت بیانجامد.سروتایپ های L1,L2 و L3 موجب لنفوگرانولومای ونروم(Venerum)میشود که بیماری مقاربتی است که اغلب در نواحی گرمسیر اتفاق می افتد.

سروتایپ های A و B و C ملتحمه و قرنیه چشم را درگیر کرده و موجب Terachoma و نابینایی می شوند این سروتایپ ها از طریق ترشحات چشم عفونی منتقل می شوند.

بیماری های مقاربتی تهدیدی پنهان

Neisseria Gonorrheae:نایسیریا گنوره آ

نایسیریا گنوره آ عامل گنوره آ بیماری عفونی است که به صورت وسیع در انسانها رخ می دهد.طبق گزارش WHO،حدود 78 میلیون مورد عفونت جدید هر ساله وجود دارد این باکتری سلول های اپی تیال مجرا،کانال سرویکس،رکتوم و ملتحمه را در زنان و مردان آلوده می کند.

عفونتهای پیش رونده سبب التهاب پروستات،Funiculitis،Vesiculitis یا epididymitis در مردان و بیماریهای التهابی لگن در زنان می شوند.

بیماری های مقاربتی تهدیدی پنهان

Treponema pallidum:ترپونما پالیدوم

عامل بیماری سفلیس،بیماری عفونی مزمن دوره ای است.انسان تنها مخزن این باکتری است.بیماری دارای مراحل مختلفی است ، شامل علایم موضعی(مرحله اولیه)،تظاهرات سیسمتیک عمومی(مرحله ثانویه)،حمله به اندامهای مختلف(مرحله ثالثیه) و نوروسفلیس همراه با آسیب مغزی(مرحله چهارم).

علایم همیشه وجود ندارند و برخی مراحل ممکن است وجود نداشته باشند یا عود کنند.مطابق گزارش WHO،5.6 میلیون مورد جدید هر ساله وجود دارد مهمترین روش انتقال تماس جنسی است.در دوران بارداری سفلیس اولیه درمان نشده عامل یکی از چهار مورد جنین مرده و 14% مرگ نوزادان در سراسرجهان است

Mycoplasma and Ureaplasma:مایکوپلاسما و اوره آ پلاسما

باکتری های بسیار کوچک و گسترده هستند.عمدتاَ از طریق تماس جنسی و ترشحات آلوده منتقل می شوند.تاکنون،12 گونه از مایکوپلاسما و2 گونه از اوره آ پلاسما شناسایی شده.40 تا 80% از زنان و 5 تا 20% از مردان که از نظر جنسی فعال هستند مبتلا به اوره آپلاسما اوره آلیتکیوم یا اوره آ پلاسما Parrum در ناحیه تحتانی تناسلی هستند.مایکوپلاسما هومینیس با شیوع 20 تا 50% و مایکوپلاسما ژنیتالیوم با شیوع 1 تا 3% در بالغینی که از نظر جنسی فعالند وجود دارد.از آنجایی که این عفونتها اغلب بدون علامتند،شناخته نشده و درمان نمی شوند.

Trichomonas vaginalis:تریکوموناس واژینالیس

یک انگل تک یاخته است که سبب تریکومونیازیس می شود.این انگل می تواند برای طولانی مدت در واژن و مجاری ادرار زنان زنده بماند بویژه هنگامی که فلور واژنبهم ریخته است.در مردان مجرای ادرار و پروستات را آلوده می کند.طبق گزارش WHO ،143 میلیون نفر سالانه مبتلا می شوندوبیماری می تواند بدون علامت باشد یا علایمی مانند سایر عفونتهای دستگاه ادراری-تناسلی داشته باشد.

Herpes Simplex viruses 1,2:هرپس سیمپلکس 1و2

HSV-1 و HSV-2 ویروسهای بیماری زا هستند و به نظر می رسد 70-90% از افراد در طول زندگی خود با HSV-1و 7-20% از افراد با HSV-2 آلوده شوند.تبخالهای لب و صورت معمولا توسط HSV-1 ایجاد می شوند و عفونت اغلب در دوران کودکی از طریق تماس نزدیک جسمی با افراد آلوده اتفاق می افتد.تبخال های تناسلی اغلب توسط HSV-2 ایجاد می شوند ولی ممکن است توسط HSV-1 هم ایحجاد شوند و معمولا پس از تماس جنسی پدیدار می شوند.مطابق گزارش WHO،بیش از 500 میلیون نفر در سرتاسر جهان همراه با عفونت هرپس تناسلی زندگی میکنند.عفونتهای اولیه با زخم یا تاولهای پوستی ملتهب تظاهر می یابندوعوارض ابتلا به هرپس عبارتند از:

اسنفالیت،مننژیت و عفونت HSV منتشر در افرادی که نقص ایمنی دارند.

تشخیص STIs با ریزآرایه(microarray):

پاتوژنهایی که توضیح داده شد می توانند به صورت مستقیم و به موازات هم در یک واکنش توسط microarray شناسایی شوند.که از نظر تشخیصی بسیار حساس و اختصاصی است.در این فرآیند بخشهای خاصی از DNA پاتوژن که از نمونه بیمار گرفته شده ، از طریق یک PCR چندگانه(multiplex PCR) با استفاده از پرایمرهای بسیار اختصاصی تکثیر می شود.در طول این فرآیند،محصول تولید شده PCR با یک رنگ فلورسنت نشان دار می شودسپس محصول PCR با یک اسلاید biochip microarray که شامل پروبهای مکمل تثبیت شده است انکوبه می شود محصولات PCR با پروبهای مکمل خود هیبرید و سپس از طریق سیگنالهای فلورسنت خود شناسایی می شوند.

ارزیابی،تفسیر و بایگانی نتایج بصورت اتوماتیک و بسیار استاندارد است.

پایین ترین حد تشخیص آنالیز ریزآرایه 10 تا 100 کپی DNA در هر واکنش،بسته به نوع پاتوژن می باشد.DNA الگو در غلظتهای متفاوت از کمترین حد تا 2 میلیون کپی می تواند در PCR مورد استفاده قرار بگیرد و بدون اینکه با پروبهای سایر پاتوژن ها واکنش متقاطع بدهد.

چشم انداز:

تشخیص STIs برای پیشگیری از عواقب جدی آنها مانند ناباروری،سقط و بیماریهای جنینی بسیار ضروری است.خطر ابتلا و انتقال HIV با STI مانند سفلیس و هرپس افزایش می یابد.

پس از شناسایی این بیماریها،شایع ترین آنها مانند کلامیدیا ، سفلیس و گنوره آ و تریکومونیازیس می توانند با آنتی بیوتیک درمان شوند و عفونتهای HSV نیز می توانند از طریق درمان ضد ویروسی کنترل شوند.بخاطر افزایش شیوع STIs،برنامه های غربالگری از نظر کلامیدیا و گنوره آ در برخی کشور ها،بویژه در افراد جوان که عفونتها شایع تر است وجود دارد.

علاوه بر این تست STI یک اقدام پیشگیری کنند مهم در زنان باردار و افرادیکه دچار نقص ایمنی هستند مانند افراد مبتلا به HIV می باشد.

ریزآرایه ها با طیف وسیعی از پارمتر ها،تکنیک ساده و بسیار کارآمد جهت غربالگری بسیاری از افراد مبتلا به STIs بخصوص در مواردی که چندین عفونت بدون علامت وجود دارد می باشند.

بیماری های مقاربتی تهدیدی پنهان


آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir

بیماری های مقاربتی تهدیدی پنهان