ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
آزمایش Smooth Muscle Antibody- تست ASMA-SMA

ASMA-SMAتستهای مرتبط:
ANA ، اتوآنتی بادیها ، AST ، بیلی روبین ، LKM-1 آنتی بادیها (Liver kidney microsomal Type 1 antibodies)
SMA همراه با ANA و LKM-1 آنتی بادی جهت تشخیص هپاتیت اتو ایمیون و تمایز بین دو نوع اصلی هپاتیت اتوایمیون ، نوع 1 و 2 بکار می رود .
در نوع یک تیتر بالای SMA یا اکتین آنتی بادیها و یا ANA در خون وجود دارد در نوع 2 ، تیتر LKM-1 افزایش دارد.
این تستها معمولا در فردی با علائم خستگی ، یرقان و نتایج غیر طبیعی تستهای روتین کبدی مثل AST و بیلی روبین انجام می شوند.
این تستها برای بررسی بیماریهای کبدی و تمایز بین انواع مختلف آسیب کبدی مانند عفونتهای ویروسی ، داروها ، الکل ، سموم ، بیماریهای ژنتیکی ، متابولیک و اختلالات اتو ایمیون بکار می روند.

تست ASMA-SMA

تست ASMA-SMA


تفسیر نتایج:
افزایش سطح SMA یا اکتین آنتی بادی معمولا ناشی از هپاتیت اتوایمیون است .افزایش جزئی SMA می تواند در بیش از 50 درصد مبتلایان به PBC(سیروز صفراوی اولیه) وجود داشته باشد.SMA آنتی بادی ممکن است در برخی موارد مانند مونونوکلئوز عفونی ، هپاتیت C و برخی سرطانها نیز یافت شود اگر SMA منفی باشد ، علائم احتمالا ناشی از علل غیر از هپاتیت اتوایمیون است.با این حال بیشتر بیماران مبتلا به هپاتیت اتوایمیون که SMA در آنها منفی است تست ANA ، LKM-1 یا سایر اتو آنتی بادیها مثبت می باشد.
تیتر SMA ممکن است در بچه ها و افراد مبتلا به نقص ایمنی پایین تر باشد.سطح آن در طول بیماری متغیر است و نمی تواند به شدت بیماری یا پیش آگهی بیمار مرتبط باشد.
وقتی SMA و ANA هر دو مثبت هستند و پزشک به هپاتیت اتوایمیون مشکوک است ، بیوپسی کبد جهت بررسی آسیب و اسکار Scar در بافت کبد انجام می شود.


آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir

برچسب ها:آزمایش Anaبرای چیست , انواع عفونتهای ویروسی , عفونتهای ویروسی , آزمایش Ana Hep2 , عفونتهای ویروسی در بیماران دیالیزی

تست ASMA-SMA

آزمایشگاه در اصفهان

تست ASMA-SMA