ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
Blood Typing:گروه خونی،فاکتور Rh

Blood Typing برای تعیین گروه خونی فرد که از نوع A,B,AB و یا O می باشد انجام میشود.

این تست در موارد زیر انجام می شود

1-جهت اطمینان از سازگاری خونی بین فرد دهنده و گیرنده خون و اجزای آن

گروه خونی اغلب همراه با تستهایی مانند RBC آنتی بادی اسکرین RBC Antibody Screen و کراس مچ(Crossmatch) برای اطمینان از اینکه خونی که فرد دریافت می کند کاملا Safe است انجام می شود.

واکنش انتقال خون کشنده می تواند در زمان انتقال یک واحد خون شامل یک آنتی ژن ABO که فرد گیرنده علیه آن آنتی ژن واجد آنتی بادی می باشد اتفاق بیفتد.مثلا فردی با گروه خونی O واجد آنتی بادیهای آنتی A و آنتی B در خون خود می باشد.اگر واحد خونی واجد یکی از گروههای خونی A,B و AB به این فرد منتقل شود آنتی بادیهای موجود در گیرنده با گلبولهای قرمز فرد دهنده واکنش داده و آنها را تخریب می کند و عوارض جدی برای فرد گیرنده ایجاد می کند.

همچنین اگر به فردی با Rh منفی ، خون Rh مثبت تزریق شود،این احتمال وجود دارد که شخص گیرنده علیه گلبولهای Rh مثبت آنتی بادی تولید کند اگرچه این انتقال خون برای یکبار در گیرنده مشکلی ایجاد نمی کند ولی انتقال خون بعدی با خون Rh مثبت می تواند منجر به عوارض جدی انتقال خون شود.

Blood Typing:گروه خونی

2-تعیین سازگاری بین مادر باردار و جنین:

Rh تایپینگ بویژه در طول بارداری ضروری است زیرا مادر و جنین وی می توانند از این جهت با هم ناسازگار باشند.اگر مادر Rh منفی باشد ولی پدر Rh مثبت جنین می تواند Rh مثبت باشد.در نتیجه،بدن مادر می تواند علیه آنتی ژنهای Rh جنین آنتی بادی تولید کند.این آنتی بادیها می توانند از جفت عبور کرده و سبب تخریب گلبول های قرمز جنین شوند.در نتیجه آنمی هموتیک مادر و جنین (HDFN) ایجاد می شود.برای جلوگیری از ایجاد آنتی بادی،مادر Rh با تزریق Rh ایمیون گلوبولین در طول بارداری و پس از زایمان درمان می شود.

Rh ایمیون گلوبولین به آنتی ژنهای Rh جنین متصل شده و آنها را می پوشانند و مانع از عملکرد آنتی بادی های مادری علیه آنتی زنهای Rh جنین می شوند.

Blood Typing:گروه خونی

3-تعیین Rh گروه خونی برای تهیه واحدهای خونی از دهنده هایی با گروههای خونی متفاوت برای افرادی که نیاز به انتقال خون دارند.

4-تعیین گروه خونی دهنده ها و گیرنده های بافت اندام یا مغز استخوان برای پیوند اعضا .ABO بلاد تایپینگ همراه با HLA-Typing برای تعیین و سازگار(match) کردن بافت و اندامهای پیوندی بین دهنده و گیرنده پیوند انجام می شود.

Blood Typing:گروه خونی

موارد انتقال خون:

کم خونی(آنمی های)شدید و عواملی که باعث آنمی می شود مانند:بماری سیکل سل و تالاسمی،خونریزی در طول عمل جراحی یا پس از آن،آسیب یا تروما،از دست رفتن خون به مقدار زیاد،سرطان و تاثیرات شیمی درمانی،بیماریهای خونریزی دهنده مانند هموفیلی.

Blood Typing:گروه خونی

تفسیر نتایج:

تست گروه خونی نشان دهنده گروه خونی فرد از نوع A,B,AB یا O و Rh مثبت یا منفی می باشد.جدول زیر انواع گروه خونی را بر اساس اینکه هر بیمار با چه گروه خونی، می تواند خون Safe از چه گروهی بگیرد نشان می دهد:

نوع گروه خون سازگار برای انتقال خون

گروه خون و Rh بیمار

A+ , A- , O+ , O-

A+

A- , O-

A-

B+ , B- , O+ , O-

B+

B- , O-

B-

AB+ ,AB- ,A+ ,A- ,B+, B-, O+, O-

AB+

AB- , A- , B- ,O-

AB-

O+ , O-

O+

O-

O-

آنچه که در این جدول می بینید در مورد سازگاری گلبولهای قرمز صدق می کند.برای انتقال پلاسما یا پلاکت،شرایط سازگاری خونی متفاوت می باشد.


آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir