ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
AFP آلفافیتوپروتئین

نام رسمی:آلفافیتوپروتئین

AFP یک تومور مارکر است که برای کمک به تشخیص سرطان کبد ، بیضه و تخمدان بکار می رود اگر چه این تست اغلب برای مانیتورینگ افراد مبتلا به بیماری های مزمن کبد مانند سیروز ، هپاتیت B و هپاتیت C نیز درخواست می شود چرا که در این بیماران ریسک ابتلا به سرطان کبد افزایش می یابد، ولی دستور العمل های اخیر استفاده از AFP در این موارد توصیه نمی کند.
پزشک ممکن است تست AFP را به موازات بررسی های تصویر برداری و ... برای تشخیص کبد درخواست کند بویژه وقتی بیمار در مراحل اولیه و قابل درمان بیماری قرار دارد.


اگر بیماری با کارسینومای هپاتو سلولار یا نوع دیگری از سرطان تولید کننده AFP تشخیص داده شود ، تست AFP می تواند به صورت دوره ای برای مانیتورینگ پاسخ بیمار به درمان و یا عود سرطان در خواست شود.
زمان درخواست تست:
- وقتی فردی مشکوک به سرطان کبد یا سرطان های خاصی از بیضه و تخمدان است.
- در فردی که مبتلا به سرطان کبد ، بیضه و تخمدان است برای مانیتورینگ کارایی درمان
- مانیتورینگ فرد مبتلا از نظر عود سرطان
- پیگیری (Follow up) بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن یا سیروز کبد

تفسیر نتایج:
افزایش سطح AFP نشان دهنده وجود سرطان ، بویژه سرطان کبد ، تخمدان یا تومور سلول های زایای بیضه است.با این حال هر نوع سرطان کبد ، تخمدان و بیضه مقادیر زیاد AFP تولید نمی کنند.
افزایش سطح AFP ممکن است در سایر سرطانها مانند معده ، کولون ، ریه و لنفوما هم دیده شود ولی در این موارد به ندرت ارزیابی می شود.
AFP در بیماری هایی مانند سیروز و هپاتیت هم می تواند افزایش یابد.
هنگامی که AFP به عنوان ابزار مانیتورینگ استفاده می شود ، کاهش سطح آن نشان دهنده پاسخ به درمان است.اگر بعد از درمان سرطان غلظت AFP کاهش قابل توجه نداشته باشد ، ممکن است بافت توموری هنوز وجود داشته باشد.
اگر غلظت AFP رو به افزایش باشد ، احتمال عود بیماری وجود دارد اگر چه از آنجایی که AFP ممکن است در هپاتیت یا سیروز نیز افزایش یابد سطح AFP می تواند منحرف کننده باشد.اگر سطح AFP قبل از درمان افزایش نیابد بنابراین ، این تست نمی تواند ابزار مفیدی برای تخمین کار آمد بودن درمان یا عود بیماری باشد.

آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir