ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
CA-19-9

Cancer Antigen 19-9
تستهای مرتبط:
بیلی روبین ، کارسینو امبریونیک آنتی ژن ، پنل کبدی ، تومور مارکر ها
تست CA 19-9 همراه با آزمایشاتی از قبیل CEA
(Carcinoemberyonic antigen) ، بیلی روبین یا پنل کبدی برای کمک به بررسی و پیگیری ابتلا به سرطان پانکراس و درمان آن بکار می رود و CA 19-9 در موارد زیر به عنوان یک تومور مارکر بکار می رود:
• پیگیری پاسخ به درمان سرطان پانکراس و یا پیشرفت سرطان
• بررسی عود سرطان پانکراس
• گاهی کمک به تشخیص سرطان پانکراس

CA 19-9 تنها وقتی به عنوان تومور مارکر مطرح می شود که مقادیر آن افزایش یابد از آنجایی CA 19-9 در حدود 65 درصد کسانی که سرطان مجاری صفراوی دارند (Cholangiocarcinoma) افزایش می یابد می تواند جهت ارزیابی و مانیتورینگ فرد مبتلا به این نوع سرطان نیز بکار رود.
تست CA 19-9 به اندازه کافی حساس و اختصاصی نیست تا به عنوان یک تست غربالگری سرطان بکار رود و به تنهایی برای تشخیص سرطان بکار نمی رود زیرا شرایط غیر سرطانی نیز وجود دارند که سبب افزایش سطح CA 19-9 می شوند.


تحقیقات در مورد یافتن مارکری که همراه با CA 19-9 یا به تنهایی برای غربالگری و تشخیص سرطان پانکراس در مراحل اولیه بکار رود در حال انجام است.
علائم اولیه سرطان پانکراس که می توانند غیر اختصاصی نیز باشند عبارتند از:
درد پشت و ناحیه شکمی ، تهوع ، کاهش اشتها ، کاهش وزن بدون دلیل ، یرقان در مراحل بعدی دردهای مزمن ، تهوع ، استفراغ ، سوء جذب و در موارد نادر ، عدم کنترل گلوکز خون
تفسیر نتایج:
مقادیر پایین CA 19-9 در افراد سالم و در مواردی که کبد یا پانکراس را درگیر می کند می تواند بطور موقت افزایش یابد.
مقادیر متوسط تا بالای CA 19-9 در سرطان پانکراس ، سایر سرطان ها و چندین بیماری دیگر دیده می شود بیشترین مقدار CA 19-9 در سرطان پانکراس exo crine دیده می شود این سرطان در بافتهایی که آنزیم های هضم غذایی تولید می کنند و نیز در مجاری که این آنزیم ها را برود کوچک می برند ایجاد می شود حدود 95 درصد از موارد سرطان پانکراس از این نوع هستند.
سطوح CA19-9 که در ابتدا بالاست و در طول زمان کاهش می یابد نشان دهنده پاسخ فرد به درمان است سطوحی که بالا می ماند یا افزایش می یابد می تواند بیانگر عدم پاسخ به درمان یا عود سرطان باشد.

 

آزمایشگاه در اصفهان- آزمایشگاه تشخیص طبی ، پاتولوژی و سیتولوژی دکتر فولادی اصفهان

 تلفن تماس: 32232910-031

آدرس سایت آزمایشگاه :

www.Fooladilab.ir