ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
سرطان تیروئید Thyroid Cancer

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

 

سرطان (کانسر) تیروئید رشد کنترل نشده ی سلول های تیروئید است. غده تیروئید به عنوان بخشی از سیستم اندوکرین، هورمون های تنظیم کننده متابولیسم را ترشح می کند.

تغییر در اندازه و یا شکل غده تیروئید در معاینه فیزیکی، سبب می شود که پزشک به سرطان تیروئید مشکوک شود. ازآنجایی که برخی موارد دیگر نیز سبب تغییر در شکل و اندازه تیروئید می شود ، گاهی ارزیابی های بیشتری از قبیل آزمایش خون جهت بررسی عملکرد تیروئید و سونوگرافی جهت بررسی ساختار این غده لازم است.

بزرگ شدن غده تیروئید علاوه بر سرطان می تواند در مواردی مانند کمبود ید و التهاب ناشی از بیماری هاشیموتو نیز ایجاد شود.

بسیاری از اوقات، ارزیابی بیشتر تیروئید، وجود ندول در تیروئید را نشان میدهد. حدود 90% از ندول ها و یا تومورهای تیروئید خوش خیم هستند. میزان تشخیص سرطان تیروئید در یک دهه گذشته به علت وجود تکنیک های تشخیصی حساس، افزایش یافته است. این بیماری در زنان سه برابر مردان شایع تر است. اغلب موارد سرطان تیروئید پیش آگهی خوبی دارند و درمان می شوند، به ویژه اگر به سایر نقاط بدن گسترش نیافته باشد.

تکنیک ایمنوهیستوشیمی IHC

User Rating: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive

IHC یک تکنیک اساسی است که در آزمایشگاه‌ برای اهداف تشخیصی و پژوهشی استفاده می‌شود. در دهه‌های اخیر، توانایی تشخیص آنتی‌ژن‌ها در مقاطع بافتی به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است . IHC یک مکمل رایج در پاتولوژی، جهت تشخیص مورفولوژی، تحقیقات پاتولوژی و مطالعه فرآیند پاتوژنز بیماری‌ها می‌باشد. تفسیر مناسب یک سنجش ایمونوهیستوشیمی از اهمیت بالایی برخوردار است.
این تکنیک به طور وسیعی در تشخیص ایمونوفنوتیپینگ تومور‌ها در پاتولوژی کاربرد دارد.
ارزیابی ژن‌های اختصاصی بافت‌ها از طریق ایمونوهیستوشیمی، به طور قابل ملاحظه‌ای در طبقه‌بندی تومورها در هر یک از مراحل تشخیصی نقش دارد.اصول ایمونوهیستوشیمی: (IHC Principle)
اصل ایمونوهیستوشیمی، ردیابی آنتی‌ژن‌ها در برش‌های بافتی با استفاده از آنتی‌بادی‌های کنژوگه شده با مواد فلوروسنت، آنزیم‌ها و عناصر رادیواکتیو می‌باشد. بعد از اتصال آنتی‌بادی کنژوگه شده به آنتی‌ژن هدف در سطح بافت و تولید یک محصول رنگی طی واکنش هیستوشیمی با میکروسکوپ نوری یا میکروسکوپ فلوروکروم و با نور ماوراء بنفش (UV) می‌توان محصول رنگی را که در واقع محل بیان آنتی‌ژن موردنظر است، تشخیص داد .

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

cytology

از جمله زیر شاخه های پاتولوژی جراحی (آناتومیکال) سیتوپاتولوژی می باشد (گاهی تحت عنوان سیتولوژی)

گفته می شود که به مطالعه و تشخیص بیماری ها در حد سلول می پردازد و اغلب در جهت تشخیص سرطان ها بکار می رود و به تشخیص بیماری های عفونی و التهابی کمک می کند.

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

pathologyjpg

کلمه Pthos=آسیب و Logos=مطالعه 

پاتولوژی به معنی مطالعه آسیب ها در واقع شاخه ای از علم پزشکی است که به بررسی آسیب ناشی از بیماری ها می پردازد.

پاتولوژی به چهار بخش از بیماری می پردازد: