ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
wtt_page_score: 87

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

Carcinoembryonic Antigen (CEA)

CEA پروتئینی است که در بافتهای خاصی از جنین در حال رشد وجود دارد و پس از تولد نوزاد مقدار آن تا حد زیادی کاهش می یابد. در افراد بالغ، میزان CEA به صورت طبیعی بسیار کم است و در برخی سرطان ها این مقدار افزایش می یابد.

این تست جهت اندازه گیری CEA در خون انجام می شود.آزمایش CEA 

آزمایش CEA 

CEA یک تومور مارکر است که ابتدا تصور می شد مارکر اختصاصی برای سرطان کولون است ولی مطالعات بعدی نشان داد که مقدار آن در بسیاری از سرطان ها ممکن است افزایش یابد. همچنین مقدار این پروتئین ممکن است در برخی موارد غیر از سرطان مانند التهاب، سیروز، کولیت اولسراتیو، پولیپ های رکتال، امفیزم و در افراد سیگاری نیز افزایش یابد. به همین دلیل این تومور مارکر به عنوان ابزاری جهت غربالگری کلی سرطان مفید نیست ولی می تواند در ارزیابی پاسخ به درمان اهمیت داشته باشد.

آزمایش CEA 

در فرد مبتلا به سرطان، مقدار این تومور مارکر سنجیده می شود و اگر مقدار آن افزایش داشته باشد، اندازه گیری های بعدی در طول درمان می تواند در ارزیابی پاسخ به درمان مفید باشد.

کاهش سطح CEA پس از درمان می تواند نشان دهنده پاسخ به درمان باشد.

آزمایش CEA 

تست CEA علاوه بر خون می تواند در سایر مایعات بدن مانند مایع پلور و پریتوان و CSF (در مواقعی که در مورد متاستاز سرطان به سایر نقاط، تردید وجود دارد) نیز اندازه گیری شود.

 

این تست بصورات روزانه و با جوابدهی اورژانسی در آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر فولادی پذیرش می شود.