ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
آزمایش توکسوپلاسموز Toxoplasmosis
wtt_page_score: 99

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

توکسوپلاسموز عفونتی است که توسط انگل توکسوپلاسمو گوندی ایجاد می شود. تشخیص بر اساس آزمایشات سرولوژی و مولکولی است. تست های سرولوژیک، به جستجوی آنتی بادی تولید شده علیه عفونت انگلی می پردازند و بسته به نوع آنتی بادی (IgM, IgG) عفونت اخیر یا عفونت در گذشته مشخص می شود. تست های مولکولی مانند PCR ، DNA انگل موجود در خون و عفونت حاد را تشخیص می دهند.

عفونت با این انگل در اغلب افراد سالم یا دون علامت است یا علائمی شبیه آنفولانزای خفیف دارد. اگر مادر باردار مبتلا شود می تواند آن را به جنین خود منتقل کند، همچنین کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند در صورت ابتلا به عفونت دچار عوارض شدیدی می شوند. این انگل در سرتاسر جهان وجود دارد و در برخی کشورها تا 60% جمعیت را نیز آلوده می کند.

wtt_page_score: 100

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Epstein-Barr Virus (EBV) Antibody Tests

ویروس EBV یا اپشتین بار ویروس، عامل بیماری با شدت ملایم تا متوسط است و تست خون برای تشخیص انتی بادی  علیه این ویروس در خون به تشخیص بیماری مونونوکلئوز عفونی کمک می کند.

ویروس EBV بیماری ایجاد می کند که بسیار شایع و مسری است و به سادگی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. این ویروس در بزاق فرد مبتلا وجود دارد و از طریق بوسه، استفاده از فنجان مشترک و ... منتقل می شود.

بیماری های مقاربتی تهدیدی پنهان
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

عفونتهایی که از طریق تماس جنسی منتقل می شوند(Sexually transmitted infections)معضلی مهم و فراگیر در بخش های مختلف جهان می باشند.مطابق گزارش WHO بیش از یک میلیون ابتلا به STI هر روز در سرتاسر جهان رخ می دهد.اگر این بیماریها درمان نشوند می توانند به مشکلات جدی و طولانی مدت از جمله ناباروری شوند.در زمان بارداری نیز می توانند سبب مرگ داخل رحمی،تولد زودرس یا آسیب به جنین گردند.علاوه بر این ،این عفونتها می توانند در حین زایمان به نوزاد منتقل شده و سبب عفونتهای شدید در نوزاد شوند.

تشخیص STI چالش برانگیز است.چرا که این بیماریها در بسیاری از موارد بدون علامت هستند و ممکن است وقتی شناسایی شوند که آسیب غیر قابل برگشت ایجاد کردند.امکان عفونت با چند پاتوژن نیز به پیچیدگی تشخیص بیماری می افزاید.بنابراین تستهای آزمایشگاهی نقش مهمی در شناسایی این عفونتها دارند.تشخیص بر مبنای PCR یکی از مهمترین روشها،بویژه در مورد پاتوژنهایی که نمی توان آنها را کشت داد،می باشد.تشخیص بر اساس PCR،امکان شناسایی هر دو عفونت خاموش و آشکار را فراهم می سازد و بنابراین برای تشخیص بیماران علامت دار و غربالگری عمومی هر دو مفید می باشد علاوه بر این بخاطر تکثیر DNA پاتوژن،عفونتهایی که در آنها تعداد پاتوژن کم است نیز به خوبی قابل تشخیص و شناسایی هستند.

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

تستهای آزمایشگاهی برای بیماریهای اتوایمیون

Anti Nuclear Antibodies) ANAs)


استفاده: بطور عمده برای رد بیماری لوپوس (SLE) بکار میرود.

ANA حساسترین آزمایش برای جستجوی بیماری لوپوس است.( 95%> موارد را می یابد.)

ویژگی (Specificity) آن در بیماریهای روماتیسمی در مجموع حدود 50 درصد میباشد. این تست می تواند در افراد سالم، سالخوردگان، سایر بیماریهای روماتیسمی، منونوكلئوز عفونی، عفونتهای مزمن ناشناخته، مصرف برخی داروها )مانند هیدراالزین، ایزونیازید، كلرپرومازین( و افراد فامیل بیمار لوپوسی نیز مثبت گردد. یک تستANA منفی در بیماری كه یک بیماری مولتی سیستمیک دارد یک شاهد قوی )ولی نه مطلق( برای رد كردن لوپوس محسوب می گردد. یک تست ANA مثبت بدون سایر تظاهرات بیماری ارزش تشخیصی ندارد.

تیترهای بالای ANA در اغلب موارد با لوپوس همراه هستند و تیترهای 1:160> معمولاً ارزش بالینی خاصی ندارند و كمتر با علائم بیمار مربوط هستند.

ANA می تواند در دوره بهبودی(( remission ))بیماری منفی گردد و تیتر ANA ارتباط خیلی مشخص و محکمی با دورههای عود و یا بهبود بیماری ندارد و تست مناسبی برای پیگیری روند و یا پاسخ به درمان نمی باشد.معمولا تیترهای 1:40> را منفی، بین 1:40 تا 1:80 را مثبت ضعیف و 1:160< را مثبت تلقی می كنند. آزمایش ANAدر 5 درصد بیماران لوپوسی بطور دائم منفی است كه علت آن نقص مادرزادی در ساخت اجزاء اولیه كمپلمان مانندC4 و یا C2 است. این قبیل از بیماران با نبود كامل فعالیت CH50 مشخص میشوند و در آنها تظاهرات پوستی بیماری غالب است ولی سایر تظاهرات مربوط به كلیه و یا سیستم اعصاب مركزی كمتر مشاهده می گردد.

آزمایش Smooth Muscle Antibody- تست ASMA-SMA

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

ASMA-SMAتستهای مرتبط:
ANA ، اتوآنتی بادیها ، AST ، بیلی روبین ، LKM-1 آنتی بادیها (Liver kidney microsomal Type 1 antibodies)
SMA همراه با ANA و LKM-1 آنتی بادی جهت تشخیص هپاتیت اتو ایمیون و تمایز بین دو نوع اصلی هپاتیت اتوایمیون ، نوع 1 و 2 بکار می رود .
در نوع یک تیتر بالای SMA یا اکتین آنتی بادیها و یا ANA در خون وجود دارد در نوع 2 ، تیتر LKM-1 افزایش دارد.
این تستها معمولا در فردی با علائم خستگی ، یرقان و نتایج غیر طبیعی تستهای روتین کبدی مثل AST و بیلی روبین انجام می شوند.
این تستها برای بررسی بیماریهای کبدی و تمایز بین انواع مختلف آسیب کبدی مانند عفونتهای ویروسی ، داروها ، الکل ، سموم ، بیماریهای ژنتیکی ، متابولیک و اختلالات اتو ایمیون بکار می روند.