ساعات کار : همه روزه ساعت 7 الی 22

Slider
wtt_page_score: NaN

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

ماکروپرولاکتین چیست؟

پرولاکتین  (PRL) هورمونی پلی پپتیدی دارای 198 اسیدآمینه است که توسط غده هیپوفیز قدامی تولید شده و وظیفه آن شروع و تداوم شیردهی است. شکل اصلی آن در خون بصورت مونومر غیر گلیکوزیله می باشد که پرولاکتین کوچک Little Prolactin نیز نامیده شده و 23 کیلودالتون وزن دارد. انواع دیگر آن شامل پرولاکتین بزرگ Big Prolactin با وزن ملکولی 50 کیلو دالتون و یک ملکول تترا مر بنام Big Big  Prolactin  یا ماکرو پرولاکتین  با وزن ملکولی بالاتر از 150 کیلو دالتون می باشد.

wtt_page_score: 100

User Rating: 4 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive

Insulin-like growth factor-1 (IGF-1)

 IGF-1 هورمونی است که همراه با هورمون رشد (GH)، به رشد طبیعی استخوانها و بافتها کمک می کند. این هورمون در پاسخ به تحریک هورمون رشد، توسط کبد، عضلات اسکلتی و سایر بافتها تولید می شود. IGF-1 واسطه بسیاری از عملکردهای هورمون رشد، شامل تحریک رشد استخوانها و سایر بافتها و تولید توده عضلانی است. از آنجایی که هورمون رشد طی چندین پالس در طول روز در خون آزاد می شود، تفسیر نتایج حاصل از اندازه گیری آن دشوار است. به همین دلیل IGF-1 نماد مناسبی از میانگین سطح هورمون رشد می باشد. بنابراین تست IGF-1 جهت ارزیابی کمبود یا افزایش GH انجام می شود. سطح IGF-1 هم مانند هورمون رشد، در اوایل کودکی کم است و به تدریج افزایش می یابد، در زمان بلوغ به حداکثر خود می رسد و سپس روند کاهشی را طی می کند.

wtt_page_score: 100

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

کلسیتونین هورمونی است که توسط سلول های خاصی به نام سلول های C در تیروئید تولید می شود. غده ی تیروئید، کلسیتونین و چندین هورمون دیگر ( (T3 , T4 را تولید می کند که به کنترل متابولیسم بدن کمک می نمایند.

کلسیتونین از طریق مهار تجزیه ی استخوان و کاهش بازجذب کلسیم از کلیه، در تنظیم سطح کلسیم خون دخیل است. کلسیتونین در مقایسه با PTH و ویتامین D ، نقش کم اهمیت تری در تنظیم کلسیم خون دارد و بنابراین سنجش آن در تشخیص اختلالات تنظیم کلسیم کاربرد ندارد.

کلسیتونین

در دو وضعیت نادر، هایپرپلازی سلول های C و سرطان مدولاری تیروئید، میزان این هورمون افزایش می یابد.   

کلسیتونین

تست Homocysteine   هوموسیستئین

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

هوموسیستئین

تستهای مرتبط:

ویتامین B12 و فولات ، موتاسیون <THFR و آنتی بادی علیه فاکتور داخلی


تست هوموسیستئین در چند مورد بکار می رود:

1- برای تعیین کمبود ویتامین B12 یا فولات ، غلظت هوموسیستئین ممکن است قبل از اینکه تستهای B12 و فولات غیر طبیعی باشند افزایش یابد.برخی پزشکان این تست را در مورد افرادی که سوء تغذیه دارند،افراد مسن که اغلب ویتامین B12 کمتری از رژیم غذایی دریافت می کنند و در افراد معتاد یا الکلی درخواست کنند.

2- ممکن است به عنوان بخشی از تستهای غربالگری در افرادی که خطر حمله قبلی یا سکته زیاد است درخواست شود همچنین در مورد فردی که تاریخچه خانوادگی بیماری عروق کرونر وجود دارد ولی سایر فاکتور های شناخته شده مانند سیگار،افزایش فشارخون یا چاقی وجود ندارد نیز درخواست می شود.

3- اندازه گیری هموسیستئین خون و ادرار برای تشخیص هموسیستئینوری در نوزاد یا کودکی که احتمالا این اختلال ارثی وجود دارد.

Antithrombin - تست آنتی ترومبین

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

تستهای مرتبط:

PTT ، فاکتور های انعقادی ، D-Dimer ، فیبرینوژن ، هموسیستئین ، لوپوس آنتی کوآگولانت ، پروتئین C و S ، PT ،Factor V Leiden
تست آنتی ترومبین همراه با سایر تستهای مربوط به اختلالات انعقادی و برای بررسی علل تشکیل لخته خون (ترومبوز) بکار می رود.این تست ، فعالیت و مقدار آنتی ترومبین را تعیین کرده و به تشخیص کمبود آنتی ترومبین کمک می کند.
ابتدا در این تست تعیین فعالیت انجام می شود تا مشخص شود که مقدار کلی عملکرد آنتی ترومبین نرمال است یا خیر.اگر فعالیت آنتی ترومبین پایین باشد ، تست آنتی ترومبین آنتی ژن انجام می شود تا مقدار آنتی ترومبین معین شود این دو تست می توانند برای تمایز بین کمبود آنتی ترومبین نوع 1 و 2 بکار روند.اگر نقص مشخص شود ، هر دو تست آنتی ترومبین بعدا تکرار می شوند تا این نقص محرز گردد.